Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nelze z písma zjistit

21. 11. 2015

Co nelze z písma zjistit

3.jpg

Pozná se z mužské a ženské písmo?

Grafologie má své limity přesto, že je to diagnostická metoda a proniká do nevědomí
a leckdy odhalí, co o sobě nevíme. Ale to neznamená, že se o člověku z psaného písma dozvíme vše. Tato věda má své hranice a jsou věci, které z písma nepozná.

 

 

 

 

muz-28-jak-zenske-pismo.jpg

písmo 28 letého muže

Pohlaví

Jedna z prvních myšlenek co laika napadne je, zda grafolog pozná z písma pohlaví pisatele. Zda text rukou psaný napsala žena nebo muž.

V písmu jsou rysy ženského písma a rysy mužského písma, ale to neznamená, že takto píše žena či muž. Znamená to, že pisatel má rysy ženské nebo mužské.  Má tyto povahové rysy, vlastnosti toho pohlaví, které mu v rukopisu převládají.

V naší společnosti dělá mnoho žen „mužské“ profese a naopak muži jsou, rádi převezmou úlohu žen k vytváření domova, kdy nastupují za ženy mateřskou dovolenou.

Je, rovnocennosti pohlaví kdy máme zženštilost mužů a u žen je to obráceně a projevuje se to v písmu pisatele.
Samozřejmě, že jsou obecné rozdíly v psychice mezi ženou a mužem. V empatii, citlivosti, konkrétním myšlení, mateřském cítění atd.

Jedena z věcí co potřebuje grafolog v případě rozboru znát je pohlaví. Nelze z písma poznat, zda ho psala, žena čí muž. Jen můžeme žíci, že je pravděpodobné a jednoznačné určení je možné!

pohlavi.jpg

Věk

Psychické stáří, které se odráží, v pisatelově psacím písmu nemá nic společného se stářím fyzickým, jak nám stárne tělo. Stárnutí je proces, který nelze zadržet. Vidíte-li babičku se znaky fyzického stáří jako jsou vrásky, snížená pohyblivost a jiné tak dokážete přibližně a mnohdy i přesně určit jaký má dotyčná věk. U psychického stáří je to velmi obtížné určit „jen“ z pohledu na člověka.

Pokud máte, k dispozici písmo konkrétního člověka tak vám, o jeho psychickém stáří či mládí bude vypovídat poměrně hodnověrně.

Pisateli může být 20 let tedy je fyzicky mladý a v psacím písmu se mu ukážou znaky psychického stáří nebo naopak.  Osmdesátiletému pisateli se ukážou v psacím písmu znaky psychického mládí.

Psychické stáří se projevuje, ztuhlostí názorů a postojů, kritičností k přítomnosti, špatnou přizpůsobivostí, ztráta radosti ze života se zaměřením na minulost, pocity osamění a

sníženou tolerantností k okolí.
Sexualita

Sexualita v písmu souvisí s vitalitou pisatele, temperamentem, vůlí, představivostí, jaký má postoj vůči sobě (sebepojetí ).  V některých případech pokud pisatel má se svým sexuálním zaměřením nevyrovnaný psychický stav tak se to projeví jistými znaky v písmu. Ale ani sexualita se v písmu neprojevuje jednoznačným způsobem a z písma pisatele se orientace jednoznačně nepozná.

Povolání, profese, vzdělání

Je profese, která se do písma promítá, ale neznamená to, že všichni takto píšící mají tuto profesi.

Učitelské písmo logicky vypadá jak školní předloha, protože je to „profesionální deformace“ pisatele. Proto musí grafolog znát profesi pisatele, aby tuto variantu vyloučil. Protože člověk píšící dle školní předlohy, kterou kopíruje, tomu jsou přisuzovány vlastnosti pisatele, který se vývojově zastavil.

Plní co se mu řekne, nemá nebo nechce mít vlastní názor atd.. Důvod může být i snaha skrýt se do anonymity a nenápadnosti a vůbec nemusí být „školáček“ Píší tak někdy můžou být mladí tápající lidé. V případě, že takto (jak školní předloha) píše učitel, musí se k tomu přihlédnout, aby tyto znaky grafolog vyloučil nebo potvrdil.

Také nesmíme opomenout, že je mnoho profesí kde si pisatel vytváří image (sebepředstavu) kterou do podpisu promítá. Proto grafolog by měl znát povolání pisatele a nedokáže ho z písma rozeznat. Ale co mu může poradit, kde uplatnit své potenciály.

leva-r.jpgPravorukost, levorukost

Grafolog se musí pisatele zeptat, zda je levák. Leváci mají tendenci ke skriptu, sklon doprava méně přirozený, proměnlivost sklonu, tlak přemísťují, do horizontálních tahů a mají levoběžné tendence. K tomu všemu grafolog musí přihlédnout.